Jest wiele rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej opłacalne. Ich montaż jednak wymaga sporego doświadczenia, z tego powodu warto wynająć firmę, która montuje .
Odpowiedni montaż pompy ciepła
Montaż gruntowej pompy ciepła to dość skomplikowana sprawa, dlatego jeżeli ktoś już się na takie ogrzewanie decyduje to nie powinien oszczędzać, ani na samej pompie, ani na fachowcach. Źle dobrana, wymiarowania i zamontowana pompa ciepła może spowodować wiele problemów zarówno z ogrzewaniem jak i samym gruntem. Powszechnym zjawiskiem przy źle zamontowanej pompie jest zamarzanie gruntu gdzie wkopane są rury przekaźnikowe. Mogą też wystąpić problemy z niedogrzewaniem do odpowiedniej temperatury.
Ogólnie jest to dość nowa technologia,a co za tym idzie droga, wiec na pewne koszty trzeba być przygotowanym. Z pewnością nie należy na temacie skąpić, ponieważ w tym przypadku możemy podwoić, albo potroić początkowe koszty założenia takiego ogrzewania.
Cytat w Wikipedii: O wydajności pomp ciepła
Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny w elektrowni szczytowo-pompowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła
Użycie energii geotermalnej
Energie geotermalna od stulecie jest wykorzystywana przez ludzi do ogrzewania. Świetnym przykładem mogą być antyczne łaźnie w Japonii czy Chinach, które korzystają jedynie z ciepła z wnętrza ziemi do ogrzania wody w zbiornikach wodnych. Człowiek jednak od niedawna zaczął wykorzystywać potencjał drzemiący pod ziemią w postaci źródła ciepła dla domów mieszkalnych. Wcale nie wymaga to jakiś specjalnych warunków cz predyspozycji danej szerokości geograficznej.
Na działce, gdzie stoi nieruchomość wywierca się kolejne otwory, które pobierają ciepło spod ziemi i transferują je do naszego mieszkania za pomocą pompy ciepła. Całość jest bezobsługowa i automatyczna, oraz spełnia funkcję ogrzewania i chłodzenia w zależności od pory roku.